آب گرم خواص درمانی زیادی داره و به طور موثری پوست و مو رو از موادی که به خاطر آلودگی باعث صدمه زدن بهشون میشن پاک میکنه. اما در واقع آب سرد برای پوست و مو بهتره، چراکه برخلاف آب گرم، آب سرد باعث خشکی اونا نمیشه.

آب گرم خواص درمانی زیادی داره و به طور موثری پوست و مو رو از موادی که به خاطر آلودگی باعث صدمه زدن بهشون میشن پاک میکنه. اما در واقع آب سرد برای پوست و مو بهتره، چراکه برخلاف آب گرم، آب سرد باعث خشکی اونا نمیشه.
و اما عللی که دوش آب سرد برای پوست و مو بهتره:

پوست

بستن منافذ
آب گرم منافذ پوست رو باز میکنه. اینکار باعث میشه که پوست به طور موثری تمیز بشه اما خیلی مهمه که با آب سرد منافذ دوباره بسته بشن. آب سرد باعث مسدود شدن پوست و جلوگیری از ورود گرد و غبار و کثیفی ها (علت جوشهای باکتریایی) میشه.

محافظت از چربی طبیعی پوست
دوش آبگرم چربی طبیعی پوست رو شسته و اون رو خشک میکنه. کمبود چربی های محافظ باعث خشکی و پوسته پوسته شدن میشن. سلولهای خشک به مرور زمان منجر به خطوط ریز و چین و چروک میشن. دوش گرفتن با آب سرد منافذ رو بسته نگه داشته و از چربی طبیعی پوست محافظت میکنه.

کاهش پف کردگی
آب سرد رگ های خونیتون رو منقبض کرده و ورم و شکل ظاهری دایره های سیاه دور چشم رو کاهش میده. یه دوش آب سرد بگیرین تا پوستی سفت و سالم داشته باشین.

چرا دوش آب سرد برای پوست و مو بهتر است؟

مو

محافظت از سبوم
سبوم چربی طبیعیست که از مو و پوست محافظت میکنه. آب گرم باعث خشکی سبوم و در نتیجه باعث صدمه زدن به مو میشه. دوش گرفتن با آب سرد از کمبود سبوم جلوگیری کرده و این امر موها رو قوی و از ریزش مو جلوگیری میکنه.

بستن کوتیکل مو
کوتیکل مو وقتی که بسته باشه نور بیشتری رو منعکس میکنه که این امر باعث میشه موها درخشان تر و سالم تر جلوه کنن.

کاهش وز مو
آب گرم همونطوری که به پوست صدمه میزنه به مو هم آسیب میرسونه. گرما مانع چربی های طبیعی محافظ میشه. بعد از اینکه موهاتون رو شستین، اون رو با آب سرد برای دو دقیقه شستشو بدین تا کوتیکل مو بسته بشه. اینکار باعث تقویت موها شده و از وز شدن اون جلوگیری کرده و به مو درخشندگی میده.

نکته: اگه براتون سخت و غیرقابل تحمله که با آب سرد دوش بگیرین، بعد از اینکه دوش آبگرم گرفتین یه شستشوی سریع با آب سرد (نه خیلی سرد که تو این هوا سرما بخورین!) داشته باشین تا پوست و مو در شرایط طبیعی تری قرار بگیرن.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه