عصاره مالت چیست؟


عصاره مالت چیست؟

عصاره مالت یکی از ترکیبات غذایی است که طی فرآیندی به نام مالتینگ (فرآیند جوانه زنی جو) از این غله به دست می آید و سرشار از ویتامین های گروه ب است و جایگزین مناسبی برای بسیاری از مکمل های دارویی است. این ترکیب غذایی را هم می توان در رژیم غذایی افراد مبتلا به چاقی و هم در رژیم افراد لاغر که قصد افزایش وزن دارند، گنجاند که به ترتیب باید قبل و بعد از غذا استفاده شود.

 

مالت جو به دلیل داشتن طعمی مطلوب می تواند سبب تغییر طعم شیر در دوران شیردهی شود و تمایل شیرخوار را به شیر مادر افزایش دهد و بدین ترتیب سبب افزایش دفعات شیردهی و به دنبال آن افزایش میزان شیردهی در روز است. این محصول سرشار از ویتامین و املاح مورد نیاز بدن مانند منیزیم، سلنیم، آهن، کلسیم و... است و همچنین کاملا طبیعی و ارگانیک است و حاوی هیچ ماده شیمیایی افزودنی نیست و در رده ترکیبات غذایی با نمایه گلایسمی پایین (افزایش کمتر قند خون بعد از صرف یک ترکیب غذایی) طبقه بندی می شود. عصاره مالت جو با اینکه ۶۰ درصد وزن خشک آن را قند مالتوز تشکیل می دهد ولی به دلیل داشتن فیبر محلول بالا، سبب کاهش نمایه گلایسمی به دنبال صرف غذا می شود. این محصول همچنین برای رفع یبوست در کودکان و دوره درمانی بیماری روده تحریک پذیر مناسب است.


عصاره مالت کمتر از عسل شیرینی دارد و می توان در تهیه و پخت نان ها و انواع کیک ها از آن استفاده کرد. این ترکیب تقریبا عاری از قندهای ساکارز و فروکتوز و جایگزین مناسبی برای شربت ذرت و شکر است ولی در افراد دیابتی باید با احتیاط مصرف شود. بدون چربی ترانس است و از غلات کامل تهیه می شود و یک ترکیب سالم و طبیعی است.

 

شکر تصفیه شده که ملقب به مرگ سفید نیز می باشد عاری از هرگونه ترکیب مغذی است و فقط حاوی کالری می باشد. نتایج مطالعات بسیاری نشان داده است که شکر سبب افزایش وزن، دیابت، افسردگی و سرکوب سیستم ایمنی می شود و مانند یک ماده مخدر به شدت اعتیادآور است. می توان گفت بهترین انتخاب برای پیشگیری از مصرف شکر، استفاده از یک ماده شیرین کننده طبیعی مانند عصاره مالت است. عصاره مالت ترکیبی از قندهای مختلف است که نسبت به شکر سفید به کندی وارد خون می شود.


زهره حسینی


کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه