زایمان طبیعی چند ساعت طول می‌کشد؟

زایمان طبیعی چند ساعت طول می‌کشد؟

 

1 ZayemanwWw.kamyab.ir زایمان طبیعی چند ساعت طول می‌کشد؟

 

کالبد شکافی افزایش آمار سزارین در گفت وگو با یک متخصص.

آمارهای سزارین در سالهای اخیر در کشور ما روند صعودی این شاخص مهم را در بسیاری از نقاط کشور، بویژه شهرهای بزرگ نشان می دهد. در حالی که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در کشورهای پیشرفته تنها ۵ تا ۱۵درصد زایمان ها به طریق سزارین انجام می شود، در کشور ما آمار رسمی سزارین در سال های اخیر حدود ۳۰ درصد بوده است، هر چند برخی متخصصان معتقدند آمارهای واقعی بالاتر از این حد است.

دکتر فاطمه رمضان زاده، متخصص زنان و نازایی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد دلایل گرایش مردم کشور ما به زایمان از طریق سزارین در این گفت وگو توضیح می دهد.

یکی از مسائلی که در دهه اخیر در کشور با آن مواجهیم، فرهنگ زایمان صحیح است. شما این مسئله را قبول دارید؟

بله، به تدریج و با توجه به اینکه خانواده ها دیگر بیشتر از یک یا دو بچه نمی خواهند، کم تحرکی و حرکات بدنی لازم برای یک خانم باردار کم شده و مهمتر از آن آمادگی قبل از بارداری به صورت جلسات مشاوره هم کاهش یافته اند. بالاخره مسائل اقتصادی و باورهای غلط هم به این مسائل دامن می زنند.

این باورهای غلط یعنی چه؟

ببینید، علت عمده سزارین تمایل بیمار به این عمل و ترس از زایمان طبیعی است. به دلیل بعضی از باورهای غلط مثل این که اگر کسی زایمان طبیعی بکند، نوزادش به احتمال زیاد مشکل هوشی پیدا می کند، یا به دلیل زایمان طبیعی ممکن است که افتادگی رحم یا شلی عضلات لگن و بی اختیاری ادرار هم بیشتر شود.

این اختلالات واقعاً در زایمان طبیعی بیشتر دیده می شوند؟

نه، در دو سال گذشته مطالعات نشان داده کسانی که زایمان طبیعی می کنند از نظر این اختلالات که اختلالات پس از زایمان هستند با کسانی که سزارین می کنند، تفاوتی ندارند، اما می توان گفت در موارد معدود، در کسانی که درد زایمان شان شروع می شود، ولی در سیر زایمان طبیعی مشکلاتی مثل عدم تطابق سر و لگن یا … برایشان پیش می آید، عوارضی از جمله افتادگی رحم یا مشکلات ادراری نسبت به کسانی که سزارین می شوند بیشتر است.

گاهی اوقات هم آقایان همسر خود را به دلیل ترس از عوارض بعدی زایمان تشویق به سزارین می کنند. این طور نیست؟

دقیقاً همین طور است، در حالی که به نظر ما سزارین روشی علاوه بر زایمان طبیعی است نه مقدم بر آن. این هم یک باور غلط دیگر است که یک زن باردار مدام از سوی اطرافیان بخصوص همسر خود تشویق به سزارین می شود. و همین امر نشان دهنده باورهای غلط در امر زایمان طبیعی است.

چقدر از این فرهنگ غلط به کادر پزشکی مربوط می شود؟ به هر حال به نظر نمی رسد در این میان فقط بیمار مقصر باشد.

بله کاملاً درست است. ببینید، در عین اینکه ما در امر مشاوره دادن به خانواده ها قبل از بارداری نقص داریم، هنوز خیلی از پزشکان ما روشهای صحیح هدایت به سوی زایمان طبیعی را هم پیدا نکرده اند. به هر حال درد زایمان طبیعی است. کسی که می خواهد زایمان را انجام دهد باید فرد مجربی باشد و اگر واقعاً لازم بود سزارین انجام شود، نه اینکه از اول به دلیل اینکه ۲۰ تا ۳۰ درصد از زایمانها ممکن است به دلایل گوناگون به طرف سزارین بروند، زایمان به روش سزارین را از همان ابتدا به فرد پیشنهاد دهند.

خیلی ها می گویند ما یا باید با شروع درد، زایمان طبیعی داشته باشیم یا اصلاً زایمان طبیعی نداشته باشیم. آیا ممکن است شروع زایمان با وجود سنجش درست تمام فاکتورها به سزارین ختم شود؟

بله، این هم یک باور غلط است. چون به هر حال همانطور که گفتم ممکن است به دلیل اختلالاتی مثل عدم تطابق سر و لگن و… زایمان طبیعی به سزارین ختم شود. در مورد زایمان بدون درد هم همین طور است. مثلاً در تزریق ماده بی حسی در ناحیه اپیدورال همیشه این احتمال وجود دارد که این روش زایمان هم به سزارین ختم شود.

با وجود این مشکلات، بخصوص ترس از درد زایمان، چه باید کرد که علاوه بر کاهش این دردها و راحت کردن آنها برای بیمار، از میزان زایمان به روش سزارین هم کاسته شود؟

ببینید، در کشورهای پیشرفته دنیا هم خود فرد و هم همسرش برای راحت طی کردن سیر زایمان حضور دارند. علاوه بر این همراه بودن آقایان با خانمها در کلاسهای مشاوره هم بسیار با اهمیت است. همچنین برای پیشگیری از عوارض زایمان که ترس بعدی بیمار است، لازم است که حین عمل پزشک مجرب وجود داشته باشد و البته نقش ماماها را نباید نادیده گرفت.

به نظر می رسد نقش ماماها کم رنگ شده. خیلی از بیماران که سابقه زایمان طبیعی را داشته اند از برخورد نامناسب ماماها در حین زایمان گله دارند و همین امر را دلیل عدم استقبال از زایمان طبیعی می دانند. این طور نیست؟

بله، الان در بخشهای زایمان ما حضور ماما بسیار کمرنگ شده و پیگیری و کنترل درد بیمار توسط این افراد خیلی کمتر صورت می گیرد. مثلاً خانمهای باردار بیشتر اصرار دارند که زایمان را حتماً یک متخصص انجام دهد، در صورتی که اگر نظارت متخصص به درستی صورت گیرد، ماماها هم به خوبی از عهده این کار می توانند بر آیند.

در حال حاضر متأسفانه ماما فکر می کند که وظیفه اش تنها آماده کردن بیمار برای زایمان است. برخورد نامناسب با بیمار را هم از طرف این افراد شاهد هستیم و این باعث شده که در کشور ما تمام مسئولیت زایمان به عهده متخصص زنان باشد.

مگر حضور دائمی متخصص زنان در حین زایمان ضروری نیست؟

نه اصلاً، اتفاقاً نکته ای را بگویم. یک زایمان طبیعی طبق استانداردها ۲۴ ساعت طول می کشد، اما به دلیل کم حوصلگی پزشک در این مواقع سزارین به بیمار توصیه می شود. نکته این است که حضور دائمی متخصص در حین زایمان ضروری نیست و بیشتر مسئولیت باید به ماما سپرده شود، در حالی که اگر یک تیم شامل متخصص بیهوشی، متخصص زنان، ماما و … با هم به صورت هماهنگ کار کنند، اعتماد بیمار جلب می شود و در غیر این صورت همیشه ترس از زایمان طبیعی وجود دارد.

به مشکل ترس از درد زایمان، ترس از اتاق عمل را هم می توان اضافه کرد و این که بیماران ما هنوز شناخت دقیقی از مراحل زایمان ندارند.

همین طور است، عمده ترین مشکل زنان باردار ترس از اتاق عمل است و اینکه سیستم زایمان در بیمارستانها این گونه است که یک عده باید پشت در اتاق عمل منتظر باشند و برای به دنیا آمدن کودک لحظه شماری کنند، در حالی که بیمار بدون آشنایی قبلی با اتاق عمل به آن هدایت می شود و همین ترس از اتاق عمل منجر به این می شود که بیهوشی را به زایمان طبیعی ترجیح دهد، در حالی که یکی از گامهای اساسی در مشاوره قبل از زایمان این است که بیمار، از قبل با سیستم اتاق عمل به طور کامل آشنا شود.

الان به جرأت می توان گفت حتی اگر پزشکان خودشان مایل به زایمان طبیعی باشند و ماما هم همکاری لازم را داشته باشد، بازهم در ۹۰درصد موارد خود بیمار زایمان سزارین را ترجیح می دهد فقط به دلیل ترس از زایمان. پس حتی اگر تیم پزشکی موقع عمل زایمان هم به خوبی عمل کنند ولی سیستم مشاوره ناقص باشد، نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

به نظر شما، استاندارد زایمان از طریق سزارین در کشور ما چقدر انحراف پیدا کرده؟

۵۲ سال پیش آمار استاندارد سزارین در کتب تخصصی ۱۵ درصد بود. الان همان کتابها این آمار را ۲۵ درصد اعلام می کند. سازمان جهانی بهداشت می گوید آمار سزارین نباید از ۲۰ تا ۲۵درصد بالاتر رود ولی این آمار در اکثر کشورها بیشتر است. البته در بخشهای دولتی به خاطر اینکه افراد می خواهند بیمه ها هزینه های آنان را بپردازند زایمان طبیعی بیشتر است ولی در بخشهای خصوصی ما حتی تا سه چهارم زایمانها از طریق سزارین است.

با این حال بیماری که بخواهد سزارین شود در کشور ما محال است که بتوان نظرش را عوض کرد. قبول دارید؟

بله، البته بحث مسائل قانونی نیز مهم است. در مراکز خصوصی چون بیمار همه هزینه را خودش تقبل می کند، مهمترین مسئله انتخاب خود بیمار است. مسلماً بیمار در این مراکز رضایت نامه کتبی برای سزارین می دهد و اگر پزشک به این بیمار زایمان طبیعی را پیشنهاد بکند و کوچکترین عارضه ای حین عمل پیش بیاید بیمار فوراً از پزشک شکایت می کند.

البته در بخش خصوصی پزشک زمان زیادی برای مجاب کردن بیمار برای زایمان طبیعی نمی گذارد و اگر بیمار همکاری لازم را نداشته باشد او را به سمت سزارین هدایت می کند.

نمی شود این امر را به منافع اقتصادی که شاید متوجه پزشک شود، نسبت داد؟

البته شاید عده ای فکر کنند که چون تعرفه سزارین بالاست، پزشکان برای پرکردن جیب خودشان بیمار را به سوی سزارین سوق می دهند، ولی واقعاً این طور نیست چون وقتی تعرفه زایمان طبیعی هم بالا رفت تغییری در کاهش آمار سزارین ایجاد نشد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه