مذاکرات هسته‌ای در وین و مسائل عراق حجم زیادی از مطالب رسانه‌های بین‌المللی در مورد ایران را به خود اختصاص داده‌اند. تهدید ایالات متحده به تمدید نشدن دوره مذاکرات، اشاره به شکاف‌های جدی بین مواضع طرفین، شرایط پذیرش حق ایران برای تولید سوخت هسته‌ای از جانب آمریکا، معرفی احمد چلبی به عنوان گزینه احتمالی مطلوب نخست وزیری عراق برای ایران و متهم کردن ایران به مغرور بودن در عراق از جمله مهم‌ترین مطالب رسانه‌ها در باره ایران است. در حالی که مذاکرات هسته‌ای وارد مرحله جدی و نهایی خود شده است و طرفی ...

تهدید آمریکا به تمدید نشدن دوره مذاکرات هسته‌ای

 

 

مذاکرات هسته‌ای در وین و مسائل عراق حجم زیادی از مطالب رسانه‌های بین‌المللی در مورد ایران را به خود اختصاص داده‌اند. تهدید ایالات متحده به تمدید نشدن دوره مذاکرات، اشاره به شکاف‌های جدی بین مواضع طرفین، شرایط پذیرش حق ایران برای تولید سوخت هسته‌ای از جانب آمریکا، معرفی احمد چلبی به عنوان گزینه احتمالی مطلوب نخست وزیری عراق برای ایران و متهم کردن ایران به مغرور بودن در عراق از جمله مهم‌ترین مطالب رسانه‌ها در باره ایران است.

2-Tahdid[WwW.KamYab.ir]

 

 

در حالی که مذاکرات هسته‌ای وارد مرحله جدی و نهایی خود شده است و طرفین در حال هشدار دادن به یکدیگر در باره عواقب امتیاز ندادن هستند، روزنامه آمریکایی لس انجلس تایمز که به داشتن مواضع ضد ایرانی مشهور است به نقل از مقامات ارشد دولت آمریکا هشدار داده است که مذاکرات هسته‌ای جاری در وین می‌تواند به شکست بیانجامد مگر این که ایران شروع به عقب‌نشینی کند.

این مقام آمریکایی افزوده است که اگر چه طرفین گزینه تمدید شش ماهه مذاکرات را پیش رو دارند ولی تمدید مذاکرات تنها وقتی ممکن است که طرفین باور داشته باشند که تمدید مذاکرات فایده‌ای خواهد داشت.

لس‌انجلس تایمز خود اذعان کرده است که این تهدید بخشی از تلاش ایالات متحده در حوزه افکار عمومی برای وادار کردن ایران به عقب‌نشینی در مذاکرات هسته‌ای است.

1-Tahdid[WwW.KamYab.ir]

 

 

در همین حال صدای روسیه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی در مذاکرات گفته است که ایران بعد از اجرای توافق جامع هسته‌ای و پایبندی به تعهدات خود در چارچوب آژانس قادر خواهد بود که سوخت مورد نیاز برای نیروگاه‌های هسته‌ای تولید کند.

این نماینده آمریکا در مذاکرات گفته است که در صورت نیاز، ایران می‌تواند برنامه غنی‌سازی مخصوص خود برای تولید سوخت هسته‌ای را داشته باشد ولی تنها بعد از اجرای توافق جامع با گروه ۵+۱ و با پایبندی به الزامات عدم اشاعه.

به هر حال تا زمانی که ایران اثبات نکرده باشد که برنامه هسته‌ای این کشور صرفا صلح‌آمیز است، تاسیسات غنی‌سازی ایران باید به شدت محدود شود.

وال استریت ژورنال نیز در اشاره به شکاف‌های مهم بین مواضع دو طرف نوشته است که یک مقام آمریکایی در سخنان خود در عصر پنج‌شنبه نشان داده است که ایالات متحده قصد ندارد در مورد یکی از درخواست‌های اصلی خود عقب‌نشینی کند. این در خواست این است که اندازه برنامه غنی‌سازی ایران در توافق نهایی بسیار کوچکتر از توانایی‌های فعلی ایران باشد.

وی اشاره کرده است که ایران در واقع یک نیاز بالقوه به غنی‌سازی دارد ولی این نیاز محدود و تنها کسری از آن توانایی است که اکنون ایران دارد.

3-Tahdid[WwW.KamYab.ir]

 

در شرایطی که جلسه این هفته پارلمان عراق برای انتخاب نخست‌وزیر و دیگر مقامات بدون نتیجه و با از حد نصاب افتادن به پایان رسید، پل ولفوویتز از مقامات دولت بوش که در حمله و اشغال عراق نقش داشته است، در گفت و گو با بلومبرگ، احمد چلبی را گزینه‌ای دانسته است که ضمن داشتن ارتباط با ایران توانایی رهبری عراق در شرایط فعلی را نیز دارد.

چلبی ۶۹ ساله اکنون از اعضای پارلمان عراق است و ایالات متحده از اطلاعات ارائه شده توسط وی به عنوان دلیلی برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ استفاده کرد. وی در فاصله سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ معاون نخست وزیر عراق بود ولی در ژوئن ۲۰۰۴ به اتهام ارائه اطلاعات و اسرار آمریکایی‌ها به ایران مورد سو ظن قرار گرفته بود.

4-Tahdid[WwW.KamYab.ir]

 

و در نهایت این که دیوید ایگناتیوس در مطلبی برای واشنگتن پست، مقامات ایرانی مسئول در امور عراق و منطقه را به مغرور بودن و بی‌توجهی به واقعیت‌ها متهم کرده است و اشتباهات انها را دلیل ایجاد درگیری‌های اخیر در عراق دانسته است.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه