بهترین روش از شیر گرفتن کودک

بهترین روش از شیر گرفتن کودکاز شیر گرفتن کودک یکی از سخت ترین کارهایی می باشد که هر مادری در دوران زندگی اش باید انجام دهد و آنرا تجربه می کند. از شیر گرفتن کودک احتمال دارد با بدقلقی های کودک همراه باشد. در اینجا راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودک به شما ارائه می دهیم.

بعضی از مادران قطع تدریجی شیر را به تاخیر می‌اندازند، سپس برای از شیر گرفتن کودک به کارهای غیر منطقی متوسل می‌شوند. مانند پوشاندن نوک پستان با پارچه سیاه مودار، پاشیدن فلفل و ...

ندادن یک نوبت شیر

مادر باید یک نوبت شیر خود راقطع کند وبه نوزادش شیر ندهد و به جای آن اگر کودک کمتر از ۶ ماه سن دارد یک نوبت شیر خشک مناسب و اگر بیش از ۶ ماه سن دارد یک نوبت غذا و اگر بیش از یک سال دارد شیر خشک یاشیر پاستوریزه به کودک بدهد و به تدریج شیر خود راکم و قطع کند و بر حسب سن کودک غذا جایگزین شیر مادر نماید.

عقب انداختن شیر دادن

اگر مادر به کودک از پستانهای خود در زمانهای بخصوص شیر میداده زمانها شیر دادن رابه تدریج عقب‌تر بیندازد تا به تدریج علاقه کودک به شیر خوردن از پستانها کمتر شود و شیر دادن مادر قطع گردد.

مادرمی‌تواند زمان شیر دادن از پستان‌های خود رابه تدریج کم کند. اگر در هر نوبت به کودک ۲۰ دقیقه شیر می‌داده است، در هر نوبت ۱۰ دقیقه شیر دهد تا به تدریج شیر دادن از پستان راقطع کند.

نکاتی درباره از شیر گرفتن کودک

_ بعضی از مادران قطع تدریجی شیر را به تاخیر می‌اندازند، سپس برای از شیر گرفتن کودک به کارهای غیر منطقی متوسل می‌شوند. مانند پوشاندن نوک پستان با پارچه سیاه مودار، پاشیدن فلفل به نوک پستان خود، مالیدن دوده یا مرکب و نمک به نوک پستان و غیره. این کارها صحیح نیست و بهترین روش جایگزین کردن وعده‌های غذا به جای دفعات شیر است.

_ در صورتی که قطع شیر مادر به علت بیماری مادر یا بیماری شیرخوار ضرورت داشت�� باشد، محکم بستن پستان‌ها و گذاردن کیسه آب سرد و مصرف نکردن مایعات به قطع شیر کمک خواهد نمود. تجویز هورمون استروژن نیز به مقدار کم و به مدت ۲، ۳ روز موجب کم شدن ترشح شیر و قطع آن می‌گردد.

_ مادر باید هنگام از شیر گرفتن، کودک را بیشتر در بغل بگیرد و او رابیشتر سرگرم کند و کودک را با غذای مناسب با سن او تغذیه نماید تا کم کردن شیر و از شیر گرفتن جبران گردد.

تهیه و گردآوری : گروه دنیای کودکان پرداد / منبع : نی نی بان

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه