از رؤیاهای کودکانه تا ایده های میلیاردی

از رؤیاهای کودکانه تا ایده های میلیاردی,
حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است، رؤیایی دست نیافتنی و کودکانه که حتی به نزدیک آن رسیدن هم محال جلوه می کند اما چند سالی نمی گذرد که ناگهان چشم باز می کنید و آرزوهای خود را مستجاب و رؤیاهایتان را محقق می بینید.
فکرش را بکنید! کودکی که حتی نمی داند شب، هنگام خواب سیر به رختخواب خواهد رفت یا نه و در خواب دائماً اسکناس ۱۰دلاری را در حال پرواز می بیند که هرچه به سمت آن می رود نمی تواند آن را بگیرد (و اگر آن را بگیرد چه چیزها که می تواند برای خودش بخرد!) اکنون دورانی را تجربه می کند که از اسکناس ۱۰دلاری فقط برای انعام دادن به کارگران کارواش اتومبیلش استفاده می کند.
مارک، حالا با داشتن چندین میلیارد دلار ثروت فقط می تواند یاد آن دوران را برای خود زنده کند و با لبخند بگوید:«چه دنیای عجیبی است!»
مارک کوبان(Mark Cuban) در یک خانواده متوسط در پیتزبورگ ایالات متحده متولد شد. از همان دوران کودکی و نوجوانی به دلیل فقر و وضعیت نامناسب اقتصادی خانواده و همچنین به سبب علاقه فراوان خودش به تجارت به این عرصه قدم گذاشت. در ۱۲ سالگی کودکی دست و پا چلفتی با یک عینک ته استکانی بود که در محله های اطراف زندگیش کیسه زباله می فروخت و اندک درآمد خود را صرف هزینه های ضروری کودکانه اش می کرد. در همان روزها بود که اصول اولیه تجارت را بخوبی آموخت؛ او دریافت که هیچ شغلی سبب کاهش اعتبار اجتماعی نمی شود و از سویی دیگر آموخت که برای کسب درآمد حتماً نیازی نیست که انسان سرمایه کلان اولیه داشته باشد.
او که در مدرسه به رغم مشکل بینایی و همچنین فرصت اندک برای درس خواندن به سبب کار روزانه اش توانسته بود همواره بهترین نمرات را به دست آورد، به عنوان یکی از بهترین شاگردان مدرسه دوران تحصیل را به اتمام رسانده و تصمیم به ورود به دانشگاه گرفت. رشته مورد علاقه او بازرگانی بود و در سراسر ایالات متحده تنها ۱۰دانشگاه تدریس این رشته را در اختیار داشتند. از میان این ۱۰دانشگاه، کم هزینه ترین یعنی دانشگاه ایندیانا را برگزید وبرای ادامه تحصیل وارد آنجا شد. اگر چه«Indiana» در مقایسه با دیگر دانشگاهها کم هزینه تر بود اما به هر حال دوران دانشجویی نیز خرج و مخارج خاص خود را داشت. مارک برای تأمین هزینه هایش به مشاغل گوناگونی روی آورد تا بتواند حداقل علاوه بر هزینه تحصیل، خود را از گرسنگی برهاند.
از همان سال اول با مشکلات فراوانی روبه رو شد: سنگینی هزینه ها و اجبار او برای روی آوردن به حرفه های مختلف از یکسو و رفتار خشن و ناملایم ناظم دانشکده از سویی دیگر هر لحظه او را تشویق به ترک تحصیل می کرد؛ اما علاقه او به بازرگانی توانست تا اخذ مدرک کارشناسی با بهترین نمرات او را همراهی کند ولی دیگر تاب ادامه تحصیل برای اخذ فوق لیسانس را نداشت. از همین رو به کارشناسی اکتفا کرد و از دانشگاه بیرون آمد.
با بیرون آمدن از دانشگاه مارک تصمیم گرفت تا تمامی آموخته ها و تجربیات این سال های سخت را به کار بندد و تلاش خود را برای آینده ای روشن آغاز نماید. او که با نیاز بازار وقت جامعه به خوبی آشنایی داشت تصمیم گرفت تا وارد صنعت کامپیوتر شود، صنعتی که حتی کوچکترین اطلاعاتی در مورد آن نداشت! با بکار گیری تمامی زوایای اقتصادی و همچنین مطالعه بسیار در مورد مسائل ابتدایی این عرصه، کوبان در سال ۱۹۸۳ یک شرکت کامپیوتری با نام «MICroSolutinos» و با کاربری مشاوره کامپیوتری بنا کرد که در عرض چند سال به سرعت به اولین شرکت مشاوره و ادغام سیستم ها تبدیل شد و از سال ۱۹۹۰ این شرکت سالانه درآمدی معادل ۳۰ میلیون دلار به دست آورد. اما درآمد واقعی زمانی عایدکوبان شد که کمپانی بزرگ «Compu Server» اقدام به خرید شرکت کوبان نمود ودر جریان این معامله سرمایه بسیار خوبی از آن او کرد.
با به دست آوردن این گنج باور نکردنی«کوبان» دیگر تمامی روزهای سخت گذشته را پشت سر گذاشته بود وحال تمامی رؤیاهایش را در عالم واقعیت می دید. او که در دوران کودکی همیشه آرزو داشت همانند اشراف زاده ها در گوشه ای بنشیند و از گذر زندگی لذت ببرد، تصمیم گرفت تا کسب و کار را رها کرده و روزهای خوش زندگی را آغاز نماید.
از این رو به همراه یکی از همکلاسی های قدیمی اش در «ایندیانا» خانه ای در «دالاس» خرید و هر دو به اتفاق هم به یاد آوری خاطرات تلخ و شیرین گذشته پرداختند. اگر چه«کوبان» به طور فیزیکی به کار اشتغال نداشت اما ذهن او همواره درگیر مسائل متعدد بود. او که علاقه شدیدی به ورزش بسکتبال داشت، با خود می اندیشید که چرا نمی تواند بازی تیم های مورد علاقه اش را از رادیو دنبال نماید، همین فکر جرقه ای بود برای یک پدیده نوین! «چرا نمی شود شبکه های رادیویی و تلویزیونی را مستقیماً از طریق اینترنت دریافت کرد »
این سؤال به تولد« Broadcast.com» در سال ۱۹۹۵ انجامید و در نتیجه آن مارک کوبان به شهرت بسیار بالایی دست یافت.
با روی کار آمدن « Broadcast.com» دیگر تمامی کاربران اینترنتی قادر بودند تمامی برنامه های دلخواهشان را به طور مستقیم از طریق اینترنت دریافت کنند و این مسئله شور و هیجان خاصی در میان مردم پدید آورد. چندی بعد در سال ۱۹۹۹ کمپانی «yahoo» این سایت را به مبلغ ۲ میلیارد دلار از کوبان خرید و با این اقدام او را روانه لیست میلیاردرهای دنیا نمود.
حال او حتی از رؤیاهای کودکانه اش نیز فراتر رفته بود و دیگر نمی دانست با این سرمایه چه کند. ابتدا خانه ای به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع در دالاس خریداری کرد وبعد یک هواپیمای شخصی به قیمت ۴۱ میلیون دلار برای خود خرید و سرانجام بهترین هدیه زندگی اش را به خودش داد: خرید سهام یکی از تیم های بسکتبال حاضر درNBA با نام «Dallas Mavericks» به مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار.
مارک در ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۰ با خرید این تیم پا به عرصه مدیریت یک تیم ورزشی گذاشت.
عشق و علاقه فراوان او به این رشته ورزشی سبب شد تا او یک شبکه ورزشی تلویزیون را مختص به این تیم نماید و همچنین در خطوط هواییAmerica Airlines اقدام به پخش مسابقات این تیم کند. نکته قابل توجه در مورد تعصب بیش از حد به این رشته و این تیم آن است که او تا به این سن ازداوج نکرده و حتی قصد ازدواج نیز ندارد چرا که او خود را در عقد تیم بسکتبالش می داند و زندگی مشترک با این تیم را به زندگی های رایج فعلی ترجیح می دهد.
محمدرضا عطاردی
منبع : روزنامه ایران


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه