هر چند تماس تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی نخستین تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور به حساب می آید که سرانجام در۵ مهرماه ۹۲ صورت پذیرفت اما جالب است بدانید که در تاریخ ایران و آمریکا یک تماس تلفنی دیگر هم بوده که ماجرای جالبی دارد:. جرج بوش(پدر) در سال ۱۳۶۸ خورشیدی با شماره ۶۱۶۱ ( دفتر رییس جمهور ایران) تماس می گیرد و دقایق کوتاهی مکالمه می کند اما این سوی خط اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت ایران نبوده و به اصطلاح معروف« بوش را سرِ کار گذاشته بودند!». روایت هاشمی رفسنجانی در خاطرات روز دو ...

هر چند تماس تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی نخستین تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور به حساب می آید که سرانجام در۵ مهرماه ۹۲ صورت پذیرفت اما جالب است بدانید که در تاریخ ایران و آمریکا یک تماس تلفنی دیگر هم بوده که ماجرای جالبی دارد:

جرج بوش(پدر) در سال ۱۳۶۸ خورشیدی با شماره ۶۱۶۱ ( دفتر رییس جمهور ایران) تماس می گیرد و دقایق کوتاهی مکالمه می کند اما این سوی خط اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت ایران نبوده و به اصطلاح معروف« بوش را سرِ کار گذاشته بودند!»

روایت هاشمی رفسنجانی در خاطرات روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۶۸ از این قرار است:« عصر دکتر ولایتی – وزیر امور خارجه- آمد. درباره افتضاح سیاسی آمریکا و سوء تفاهم بوش مذاکره کردیم. وزارت اطلاعات، نوار کوتاهی ضبط کرده که گویا گوشه ای از تلفن بوش[ جرج بوشِ پدر] به شماره ۶۱۶۱ ریاست جمهوری است.»

در خاطرات سال ۶۹ – پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۶۹- نیز آقای هاشمی می نویسد:« آقای کروبی برای دیدار نوروزی آمد. درباره مسایل سیاسی و اقتصادی مذاکره کردیم. گفت حدس می زند مساله تلفن [ جرج ] بوش، با مقدمه چینی برخی رادیکال ها بود.عصرهم تلفنی گفت مجله تایم آمریکا نیز همین را نوشته است.»-[ اعتدال و پیروزی- خاطرات سال ۶۹-صفحه ۵۰]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه